První historické písemné zmínky o Mikulově pocházejí z roku 1173. Mikulov byl po dlouhá staletí sídlem mocných šlechtických rodů – Liechtensteinů a Dietrichsteinů. Ti učinili z Mikulova významné duchovní centrum, středisko moravských Židů a město zaslíbené novokřtěncům (habánům). Největšího významu dosáhl Mikulov počátkem 17. století za éry Františka kardinála Dietrichsteina.

Mikulov a jeho okolí patří také k tradičním vinařským centrům.

Město nabízí ideální kombinaci atraktivní nabídky a služeb pro pořádání kongresů, prezentací, firemních a společenských akcí. Možnost zajištění pestrých doprovodných programů a dobrá nabídka kongresových služeb dělá Mikulov jedním z nejvíce oblíbených kongresových míst na jižní Moravě.

Přírodní zajímavostí je vrch Turold s Jeskyněmi na Turoldu s unikátní krasovou výzdobou. Naučná stezka touto přírodní rezervací i podzemí nabízejí mnoho zajímavých informací z oblasti geologie, mineralogie a i ze života osmi druhů netopýrů, kteří jeskyně obývají.

Krásný pohled na město Vám nabídne Svatý kopeček. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kaple sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Mezi další dominanty města Mikulov patří Kozí hrádek bývalá dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Lokalita je volně přístupným odpočinkovým centrem.

Památky

Hlavní dominantou města je barokní zámek, dnešní sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde naleznete mnoho zajímavých expozic. Velmi zajímavá je také stálá vinařská expozice Víno napříč staletími, kde se dozvíte mimo jiné zajímavosti z historie tradičního vinařství i podrobnosti o pěstování vinné révy. V zámeckém sklepení pak můžete spatřit pozoruhodný obří sud s úctyhodným objemem 101 400 litrů.

Historické centrum Mikulova je prohlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost zasluhují také kanovnické domy, radnice, kašna se sochou Pomony či barokní trojiční sloup – sousoší Nejsvětější Trojice. Na náměstí nepřehlédnete renesanční sgrafitový dům U rytířů a Dietrichsteinskou hrobku – původní kostel sv. Anny z roku 1623, později přestavěný na rodinnou hrobku, kde je nyní uloženo 45 rakví s příslušníky rodu Dietrichsteinů. V Mikulově můžete vidět také církevní památky: pravoslavný kostel sv. Mikuláše, . kostel sv. Jana Křtitele s působivou monumentální barokní nástropní freskou od F. A. Maulbertsche, kostel sv. Václava se čtyřpatrovou renesanční věží.

Ve městě naleznete také významné židovské památky. Mikulov byl v období středověku významným centrem židovské kultury. S židovskou historií se seznámíte při procházce Naučnou stezkou židovskou čtvrtí (dnešní Husova ulice), jejíž součástí je synagoga, mikve – rituální lázeň a unikátní židovský hřbitov s více než 4 000 stojícími náhrobky.

 

mikulov
Mikulov_01
mikulov-658105_1280

Kultura a zábava

Mikulov je město s velmi živým kulturním životem. V průběhu roku zde probíhají např. tyto významné akce: Vítání jara současně s Velikonočním jarkem, Den Země, Dny židovské kultury, filmový festival Jeden svět, Jazzový večer, Kytarový festival, Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“, festival Národů Podyjí s kulinářskými specialitami, hudební festival Eurotrialog, festival pěveckých sborů Kampanila a mnohé další kulturní akce spojené s folklorem a vínem. Nejvýznamnější akcí na Mikulovsku je tradiční Pálavské vinobraní, které přiláká každoročně několik desítek tisíc turistů. Probíhá vždy druhý víkend v září a nabízí pestrý program pro všechny věkové kategorie. Kulturní rok bývá zakončen Vánocemi pod radnicí s řemeslnou tržnicí. Přesné informace o kulturním dění naleznete v kulturním kalendáři umístěném na: www.mikulov.cz.

Vinařství

Mikulov a jeho okolí patří k tradičním vinařským centrům. Klima, různorodost půd i pestrost poloh mikulovské vinařské podoblasti s vápencovými svahy Pálavy ovlivňují nezaměnitelný charakter místních vín. Daří se tu především bílým odrůdám, jako je Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský nebo Rulandské šedé. Výbornou kvalitou tu vynikají i Chardonnay, Rulandské bílé či Veltlínské zelené. Pokud patříte k příznivcům zdravého životního stylu, jistě oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v nádherné přírodě v okolí Pálavy. Při návštěvě Mikulovska nezapomeňte navštívit některý z místních sklípků, kde Vás vinaři rádi naučí, jak vínu rozumět, jak ho pít či uskladnit. Tyto znalosti však můžete získat jen vlastním praktickým cvičením při ochutnávce vín různých odrůd.

Tip Bona Terra:

Mikulov si můžete užít mnoha způsoby. Ať se rozhodnete pro prohlídku zámku, židovského hřbitova, prohlídku synagogy, hrobky či výstup na Svatý kopeček, nezapomeňte si také jen tak posedět a nasát jedinečnou atmosféru a Mikulov ochutnat také jinak. V Mikulově v posledních letech vykvetlo množství nových stylových kavárniček, bister, restaurací, obchůdků… Namátkou přímo v centru Bistro Drogérka, Bistro Kuk, Bistro Sýrárna Klimeš, (Ne)Vinná kavárna nebo skvělá italská zmrzlina na náměstí…. Malinový nebo mangový sorbet rozhodně doporučujeme.